Tävlingar

Tävlingspar

Undrar du vilka som tävlar i SSS? Vi har känt våra tävlingspar på pulsen och bett dem att svara på några frågor, så här svarade de:

Mikaela Hellsten
Jag började dansa Lindy Hop runt 1999. Sedan dess har jag mestadels dansat socialt fram till vintern 2005, då jag började dansa med showgruppen Shout'n Feel It. Ytterligare ett år senare tog jag min första tävling i boogie woogie och tävlade även lite bugg. Sedan hösten 2006 har jag tävlat i Boogie, Bugg och Lindy hop. Jag och min danspartner Oskar Markusson (från Jokkmokks DF) är nu i klassen Vuxen Internationell i Lindy Hop.

Jag tävlar nog mest för att det är roligt att stå inför publik och showa, men det är ju lite spännande att försöka vinna över de andra paren också.




Susanne Maal Kärsrud & Mikael Backrud
Susanne & Mikael har dansat Lindy hop sedan 2003, de tävlar i Lindy Hop Vuxen Internationell och deras mål är att vinna VM, eller åtminstone SM.

Därför tävlar vi: Det är roligt att tävla och ha mål att sträva efter i dansen. Vi får en kick av att dansa inför publik och det är trevligt att träffa alla andra dansare ute på tävlingarna. Självklart tävlar vi också för att det är kul att vinna.





 
Senast uppdaterad: 2010-01-06